Uncategorized
Panouri sandwich pentru industria alimentară: igienă, izolație și soluții pentru spații frigorifice
Industria alimentară impune cerințe speciale atunci când vine vorba despre proiectarea și construirea spațiilor de producție, procesare, depozitare și refrigerare. Temperatura trebuie controlată cu atenție, suprafețele trebuie să fie adaptate condițiilor de exploatare, iar separarea zonelor de lucru trebuie realizată în funcție de fluxurile tehnologice.
Din acest motiv, panourile sandwich pentru industria alimentară sunt utilizate în numeroase proiecte pentru realizarea pereților, plafoanelor, compartimentărilor și spațiilor frigorifice.
Avantajul lor constă în posibilitatea de a combina într-un singur element fețe metalice protejate și un miez termoizolant, rezultând un sistem eficient pentru numeroase aplicații industriale.
Totuși, nu orice panou sandwich este automat potrivit pentru orice spațiu din industria alimentară.
Temperatura, umiditatea, procesele de curățare, tipul produselor procesate sau depozitate, grosimea izolației și caracteristicile finisajelor sunt doar câteva dintre criteriile care trebuie analizate.
În continuare, explicăm cum alegi panouri sandwich pentru industria alimentară, care sunt principalele avantaje și ce trebuie urmărit în proiectele cu spații frigorifice și temperatură controlată.
Ce sunt panourile sandwich pentru industria alimentară?
Panourile sandwich sunt elemente prefabricate formate, în principiu, din două fețe între care se află un miez termoizolant.
În funcție de produs și aplicație, miezul poate fi realizat din materiale precum PIR sau vată minerală.
În industria alimentară, aceste panouri pot fi utilizate pentru realizarea anvelopei clădirilor, compartimentărilor interioare, plafoanelor și camerelor frigorifice.
Structura prefabricată permite realizarea unor suprafețe uniforme și integrarea izolației direct în sistem.
Alegerea produsului trebuie făcută însă în funcție de destinația fiecărei încăperi.
O cameră frigorifică pentru produse refrigerate are cerințe diferite față de o zonă de procesare sau de fațada exterioară a fabricii.
Unde sunt utilizate panourile sandwich în industria alimentară?
Domeniul de utilizare este foarte larg.
Panourile sandwich pentru industria alimentară pot fi integrate în proiecte precum:
- fabrici de procesare a alimentelor;
- unități de procesare a cărnii;
- abatoare;
- fabrici de lactate;
- brutării industriale;
- centre de distribuție;
- depozite frigorifice;
- camere de refrigerare;
- camere de congelare;
- spații pentru fructe și legume;
- centre logistice alimentare;
- unități HoReCa;
- spații de ambalare;
- zone de depozitare.
În cadrul aceleiași clădiri pot fi necesare mai multe tipuri de panouri.
De aceea, proiectul trebuie analizat pe zone funcționale.
De ce este importantă igiena în industria alimentară?
Spațiile în care sunt manipulate sau procesate alimente trebuie proiectate astfel încât operațiunile de igienizare și întreținere să poată fi realizate corespunzător.
Suprafețele pereților și plafoanelor pot intra în contact cu umiditatea, condensul sau substanțele utilizate în procesele de curățare.
Din acest motiv, finisajul panourilor trebuie ales în funcție de condițiile reale de exploatare.
Nu este suficient ca panoul să ofere doar o bună izolație termică.
Trebuie analizată și compatibilitatea suprafeței cu mediul interior.
În proiectele alimentare, selecția materialelor trebuie făcută în funcție de procesele desfășurate în fiecare încăpere și de cerințele aplicabile proiectului.
Suprafețe ușor de întreținut
Un avantaj important al sistemelor cu panouri este posibilitatea realizării unor suprafețe continue și ordonate.
Într-un mediu industrial alimentar, detaliile constructive sunt importante.
Zonele greu accesibile pot complica procesele de curățare, motiv pentru care îmbinările, colțurile, racordurile și elementele de fixare trebuie tratate cu atenție.
Alegerea unor panouri sandwich pentru industria alimentară trebuie, așadar, să fie însoțită de proiectarea corectă a întregului sistem.
Panoul performant reprezintă doar o componentă. Execuția corectă este cea care transformă produsele individuale într-un spațiu funcțional.
Rolul izolației termice
Temperatura este un parametru critic în numeroase activități din industria alimentară.
Produsele pot necesita refrigerare, congelare sau pur și simplu menținerea într-un interval controlat.
Anvelopa spațiului contribuie la limitarea transferului de căldură dintre interior și exterior.
O izolație adaptată aplicației poate ajuta instalația frigorifică să mențină condițiile de temperatură stabilite.
Performanța depinde de mai multe elemente:
- tipul miezului termoizolant;
- grosimea panoului;
- calitatea îmbinărilor;
- etanșarea;
- racordurile;
- ușile;
- pardoseala;
- execuția.
Din acest motiv, panoul trebuie analizat ca parte dintr-un sistem complet.
Panouri sandwich cu miez PIR
PIR, sau poliizocianurat, este utilizat ca miez termoizolant în numeroase sisteme de panouri sandwich.
Unul dintre avantajele sale este performanța termică raportată la grosime.
Acest lucru îl face relevant pentru aplicații în care controlul temperaturii are o importanță ridicată.
Panourile cu PIR pot fi întâlnite în pereți, plafoane, acoperișuri și aplicații frigorifice, în funcție de caracteristicile produsului.
Pentru spațiile frigorifice, grosimea trebuie aleasă în funcție de temperatura de funcționare și de performanța necesară.
Nu trebuie presupus că aceeași grosime este potrivită pentru toate camerele.
Panouri cu vată minerală
În anumite zone ale unei clădiri industriale pot fi utilizate și panouri cu miez din vată minerală.
Acestea sunt relevante mai ales atunci când proiectul impune cerințe specifice privind comportamentul la foc.
Alegerea între PIR și vată minerală trebuie realizată pe baza funcției spațiului și a cerințelor proiectului.
Într-o fabrică alimentară pot exista, de exemplu, zone frigorifice pentru care performanța termică este prioritară și alte zone în care cerințele privind comportamentul la foc pot determina alegerea unui alt sistem.
Prin urmare, nu este necesar ca întreaga clădire să utilizeze un singur tip de panou.
Panouri pentru camere frigorifice
Camerele frigorifice reprezintă una dintre aplicațiile importante pentru panouri sandwich pentru industria alimentară.
În astfel de spații, trebuie menținută o temperatură controlată pentru păstrarea produselor.
Panourile formează o parte importantă a anvelopei frigorifice.
Pereții și plafonul trebuie corelați cu pardoseala și cu ușile frigorifice astfel încât întregul sistem să funcționeze corespunzător.
Trebuie acordată atenție inclusiv trecerilor pentru instalații, colțurilor și racordurilor.
Orice întrerupere a continuității anvelopei trebuie tratată corespunzător.
Panouri pentru camere de congelare
Într-o cameră de congelare, diferența dintre temperatura interioară și mediul exterior poate fi considerabilă.
Acest lucru face ca alegerea izolației să fie și mai importantă.
Panourile trebuie selectate în funcție de temperatura de proiect, iar grosimea nu trebuie stabilită doar pe baza experienței din alte lucrări.
Trebuie analizate performanțele declarate pentru produsul ales.
În plus, pardoseala și ușile devin componente critice ale sistemului.
O cameră de congelare trebuie proiectată ca un ansamblu, nu ca o colecție de produse achiziționate separat.
De ce contează etanșarea?
În spațiile cu temperatură controlată, circulația necontrolată a aerului între interior și exterior trebuie limitată.
Din acest motiv, sistemul de îmbinare dintre panouri este foarte important.
Etanșarea trebuie analizată și la:
- colțuri;
- racordul cu pardoseala;
- racordul cu plafonul;
- golurile pentru uși;
- trecerile instalațiilor;
- elementele structurale.
Montajul incorect poate afecta performanța unui produs care, în sine, are caracteristici termice foarte bune.
De aceea, calitatea execuției trebuie tratată cu aceeași atenție ca alegerea panoului.
Controlul condensului și al umidității
Diferențele de temperatură și umiditatea pot crea condiții favorabile apariției condensului în anumite zone.
Gestionarea acestui fenomen trebuie făcută prin proiectarea corectă a anvelopei și a instalațiilor.
Punțile termice, întreruperile izolației și zonele slab etanșate pot deveni puncte problematice.
Ventilația și controlul umidității au, de asemenea, un rol important.
Prin urmare, panourile sandwich pentru industria alimentară trebuie integrate într-o soluție tehnică mai largă, adaptată proceselor desfășurate în clădire.
Cum alegi grosimea panoului?
Grosimea nu trebuie aleasă exclusiv după preț.
În primul rând trebuie stabilită temperatura interioară.
Apoi se analizează temperatura exterioară de calcul, tipul miezului și performanța termică urmărită.
Un spațiu de producție climatizat poate necesita o configurație diferită față de o cameră frigorifică.
O cameră frigorifică poate avea, la rândul său, cerințe diferite față de un congelator.
Astfel, întrebarea corectă nu este „Care este cea mai bună grosime?”, ci „Ce grosime este necesară pentru condițiile acestui proiect?”.
Importanța coeficientului de transfer termic
Atunci când compari două produse, nu analiza doar grosimea panoului.
Performanțele termice declarate sunt esențiale.
Coeficientul de transfer termic permite evaluarea comportamentului elementului în ceea ce privește transferul de căldură.
În general, o performanță termică mai bună contribuie la reducerea transferului prin anvelopă.
Pentru depozitele frigorifice și spațiile care funcționează continuu, acest criteriu poate avea o importanță deosebită.
Costul inițial trebuie analizat împreună cu exploatarea pe termen lung.
Panouri sandwich pentru pereți și compartimentări
În fabricile alimentare există frecvent mai multe zone funcționale.
Panourile pot fi utilizate pentru separarea acestora și pentru realizarea unor compartimentări adaptate fluxului tehnologic.
De exemplu, pot exista zone distincte pentru:
- recepția materiei prime;
- pregătire;
- procesare;
- ambalare;
- refrigerare;
- congelare;
- depozitarea produsului finit.
Configurarea corectă a acestor spații contribuie la organizarea proceselor.
Alegerea panourilor trebuie făcută în funcție de condițiile existente în fiecare zonă.
Panouri pentru plafoane
În camerele frigorifice și în anumite spații de procesare, panourile pot fi utilizate și pentru realizarea plafoanelor.
Acestea trebuie proiectate și montate conform cerințelor sistemului.
În proiectele de dimensiuni mari trebuie analizate deschiderile, structura suport și toate instalațiile care interacționează cu plafonul.
Corpurile de iluminat, sistemele frigorifice, conductele și alte echipamente pot necesita străpungeri.
Fiecare astfel de punct trebuie tratat astfel încât să nu compromită inutil continuitatea anvelopei.
Importanța ușilor frigorifice
O cameră frigorifică performantă nu este formată doar din panouri.
Ușile sunt puncte importante ale anvelopei.
Tipul lor trebuie ales în funcție de:
- temperatura camerei;
- dimensiunea golului;
- frecvența accesului;
- fluxul de persoane;
- fluxul de produse;
- spațiul disponibil.
Pot fi utilizate uși glisante sau rotative, în funcție de aplicație.
În camerele de congelare pot fi necesare configurații dedicate condițiilor de temperatură scăzută.
Ideal, ușile și panourile sunt analizate împreună încă din faza de proiectare.
Industria cărnii și spațiile frigorifice
Unitățile care procesează sau depozitează carne pot include numeroase zone cu temperaturi și condiții de exploatare diferite.
Recepția, procesarea, refrigerarea, congelarea și depozitarea produsului finit pot necesita configurații distincte.
Acest lucru face ca alegerea unor panouri sandwich pentru industria alimentară să fie parte dintr-o strategie mai amplă de organizare a clădirii.
Nu este recomandată selectarea unui singur produs pentru toate zonele fără verificarea cerințelor fiecăreia.
Fabrici de lactate și alte unități de procesare
Aceeași logică este valabilă și pentru fabricile de lactate, unitățile de procesare a legumelor, brutăriile industriale sau centrele de distribuție.
Fiecare proces generează condiții specifice.
Pot exista diferențe de temperatură, umiditate și frecvență a igienizării.
Suprafețele interioare trebuie alese în consecință.
În proiectele complexe, colaborarea dintre beneficiar, proiectant, furnizorul sistemelor și constructor este importantă pentru obținerea unei soluții coerente.
Panouri sandwich și eficiența energetică
Industria alimentară poate avea un consum energetic semnificativ, în special acolo unde refrigerarea și congelarea funcționează permanent.
O anvelopă performantă poate contribui la limitarea transferului de căldură.
Dar eficiența energetică nu depinde doar de grosimea panourilor.
Contează și:
- instalația frigorifică;
- ușile;
- etanșarea;
- pardoseala;
- punțile termice;
- organizarea fluxurilor;
- frecvența deschiderii ușilor;
- mentenanța.
Cea mai eficientă soluție este rezultatul optimizării întregului sistem.
Rezistența și durabilitatea suprafețelor
Într-un mediu alimentar, suprafețele pot fi supuse unor condiții diferite față de o hală industrială obișnuită.
Din acest motiv, tipul de protecție al fețelor metalice trebuie ales în funcție de mediul de utilizare.
Trebuie luate în considerare umiditatea, agenții de curățare și procesele desfășurate în încăpere.
Înainte de alegerea finisajului trebuie verificată documentația tehnică a producătorului.
Un finisaj potrivit contribuie la comportamentul corespunzător al sistemului pe durata exploatării.
Greșeli de evitat
Una dintre cele mai mari greșeli este alegerea panourilor exclusiv după preț.
O altă problemă este utilizarea aceluiași tip de panou în toate zonele fabricii fără analiza condițiilor de funcționare.
De asemenea, trebuie evitate:
- alegerea grosimii fără analiză termică;
- ignorarea condițiilor de igienizare;
- alegerea unui finisaj neadaptat mediului;
- etanșarea necorespunzătoare;
- ignorarea punților termice;
- selectarea ușilor separat de panouri;
- realizarea incorectă a străpungerilor;
- montajul fără respectarea documentației tehnice.
Prevenirea acestor probleme începe din faza de proiectare.
Ce informații trebuie pregătite înainte de solicitarea unei oferte?
Pentru alegerea unor panouri sandwich pentru industria alimentară, furnizorul trebuie să cunoască detaliile proiectului.
Este util să fie comunicate:
- destinația clădirii;
- procesele desfășurate;
- dimensiunile spațiilor;
- temperaturile de lucru;
- zonele frigorifice;
- camerele de congelare;
- cerințele privind compartimentarea;
- condițiile de umiditate;
- cerințele de curățare;
- tipul ușilor;
- configurația structurii.
Aceste informații permit identificarea unor produse mai bine adaptate aplicației.
Soluții BRUCHA pentru industria alimentară
Profile Phoenix oferă soluții BRUCHA pentru proiecte industriale și frigorifice, inclusiv panouri destinate pereților, fațadelor, acoperișurilor și spațiilor cu temperatură controlată.
În industria alimentară, posibilitatea de a integra panouri, soluții frigorifice și uși industriale în cadrul aceluiași proiect poate reprezenta un avantaj important.
Alegerea produsului trebuie făcută în funcție de cerințele fiecărei zone.
Experiența din proiecte reale este, de asemenea, relevantă atunci când trebuie selectată configurația potrivită.
Aaylex One Buzău – exemplu de aplicație în industria alimentară
Un exemplu relevant pentru utilizarea soluțiilor BRUCHA în industria alimentară este proiectul Aaylex One din Buzău.
În cadrul proiectului au fost utilizate soluții pentru diferite componente ale complexului, inclusiv panouri termoizolante pentru acoperiș și pereți, soluții de fațadă și elemente destinate zonelor frigorifice.
Un astfel de proiect arată de ce industria alimentară necesită o abordare integrată.
Nu este suficientă alegerea unui singur panou.
Fațada, acoperișul, spațiile frigorifice, ușile și protecțiile trebuie analizate în raport cu funcția fiecărei zone.
Pentru proiectele mari, coordonarea acestor elemente poate simplifica atât faza de execuție, cât și exploatarea ulterioară.
Cum alegi panourile potrivite pentru proiectul tău?
Începe prin împărțirea clădirii în zone funcționale.
Stabilește temperatura și condițiile de lucru pentru fiecare spațiu.
Identifică zonele care necesită refrigerare sau congelare.
Analizează performanța termică necesară.
Verifică cerințele privind comportamentul la foc.
Alege finisajele în funcție de mediul de exploatare și de procesele de igienizare.
Analizează ușile și pardoseala împreună cu pereții și plafonul.
În final, compară soluțiile pe baza caracteristicilor tehnice, nu doar a costului inițial.
Panouri sandwich pentru industria alimentară – investiție în funcționarea pe termen lung
O fabrică alimentară sau un depozit frigorific este o investiție care trebuie să funcționeze eficient ani de zile.
De aceea, alegerea materialelor trebuie privită pe termen lung.
Costul inițial este important, dar trebuie analizat împreună cu durabilitatea, performanța termică, mentenanța și compatibilitatea cu procesele din clădire.
Panourile sandwich pentru industria alimentară bine alese pot contribui la realizarea unor spații adaptate temperaturilor controlate, cerințelor operaționale și proceselor specifice sectorului alimentar.
Concluzie
Panourile sandwich pentru industria alimentară reprezintă o soluție importantă pentru realizarea halelor de procesare, depozitelor frigorifice, camerelor de refrigerare, congelatoarelor și compartimentărilor din unitățile alimentare.
Alegerea corectă trebuie să ia în considerare mai mult decât grosimea panoului.
Tipul miezului termoizolant, performanța termică, finisajul suprafețelor, temperatura de exploatare, etanșarea, ușile și condițiile de igienizare trebuie analizate ca parte din același proiect.
În spațiile frigorifice, continuitatea anvelopei este esențială, iar panourile trebuie corelate cu plafonul, pardoseala și sistemele de acces.
Pentru fabricile alimentare complexe, este posibil să fie necesare mai multe tipuri de panouri, selectate în funcție de cerințele fiecărei zone.
Profile Phoenix oferă soluții BRUCHA pentru astfel de aplicații și are în portofoliu proiecte relevante pentru industria alimentară, inclusiv Aaylex One Buzău.
Prin selectarea corectă a unor panouri sandwich pentru industria alimentară, proiectul poate beneficia de o anvelopă adaptată cerințelor de izolație, igienă și temperatură controlată, contribuind la realizarea unui spațiu industrial eficient și durabil.
Uncategorized
Acer prezintă primul său monitor de gaming FHD cu rată de refresh de 1.000 Hz, Predator XB253Q U1
Modelul este lansat alături de o nouă gamă de ecrane pentru gameri și creatori, cu tehnologie QD-OLED Penta Tandem™, rezoluție 5K, iluminare Mini LED, DFR în trei moduri și tehnologii care elimină ruperea imaginii
Pe scurt
- Monitorul Predator XB253Q U1 ridică standardele prin rata de refresh de 1.000 Hz la rezoluție Full HD, tehnologia Acer VRB Pro pentru reducerea neclarității în mișcare și filtrul cu polarizare circulară pentru confortul ochilor. Rezultatul este viteza de care au nevoie gamerii pasionați și jucătorii de esports.
- Monitorul Predator X32 V3 de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu rezoluție UHD și certificare VESA DisplayHDR True Black 400, pentru imagini foarte clare și bogate în detalii.
- Predator XB273K V7 oferă în mod standard rezoluție UHD la 160 Hz și tehnologie Dynamic Frequency and Resolution (DFR), care permite trecerea la FHD și până la 500 Hz. Utilizatorii pot alege astfel între imagini foarte detaliate și răspuns rapid în jocurile cu ritm alert.
- Acer Nitro XV275X P aduce rezoluția 5K și iluminarea Mini LED cu 2.304 zone, certificată VESA DisplayHDR 1400, mai aproape de gamerii entuziaști atenți la buget. Tehnologia DFR permite trecerea până la rezoluție QHD la 330 Hz.
- Monitorul curbat Acer Nitro XZ340CKR P de 34” combină rezoluția WUHD la 180 Hz cu suportul DFR pentru până la WFHD la 360 Hz, oferind atât o experiență cinematografică, cât și viteza necesară în competiții.
- Acer Nitro XV275U Z2 oferă iluminare Mini LED cu 1.152 de zone și tehnologie DFR în trei moduri, cu o rată de refresh de până la 520 Hz. Cele trei moduri sunt adaptate diferitelor tipuri de jocuri și activități de creare de conținut.
- Acer Nitro XV270U Z3 pune la dispoziție tehnologia DFR în trei moduri, la rezoluții QHD, FHD și HD, oferind gamerilor competitivi, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte un echilibru între calitatea imaginii și viteză.
- Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” care oferă rezoluție 5K și redarea precisă a culorilor pentru designeri și creatori profesioniști. Modelul combină o acuratețe cromatică Delta E<1, iluminare Mini LED cu 2.304 zone și certificare VESA DisplayHDR 1400.

Acer a anunțat la IFA 2026 o gamă completă de monitoare pentru gaming de înaltă performanță și creare de conținut, în portofoliile Predator, Acer Nitro și Acer ProDesigner. Cu rate de refresh foarte ridicate, panouri de înaltă rezoluție și tehnologii adaptive de afișare, noile modele răspund cerințelor unei game variate de gameri și creatori.
Predator XB253Q U1: răspuns de top pentru esports
Predator XB253Q U1 este un monitor premium pentru gamerii pasionați și entuziaștii care caută viteză și răspuns imediat în titlurile cu ritm rapid și competițiile de esports. Diagonala de 24,5” este potrivită pentru mediul competițional, iar răspunsul vizual foarte rapid, claritatea mișcării și performanța constantă îi ajută pe jucători să reacționeze mai repede și să își păstreze precizia. Monitorul oferă o rată de refresh de 1.000 Hz la rezoluție FHD și tehnologia Acer Visual Response Boost (VRB) Pro, care reduce neclaritatea și imaginile remanente, astfel încât obiectele în mișcare să fie mai clare și mai ușor de urmărit. Modelul este certificat VESA DisplayHDR 400 și include un filtru cu polarizare circulară, care reduce reflexiile și oboseala ochilor în sesiunile lungi. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC® elimină ruperea imaginii în jocuri.

Predator X32 V3: imagine de top pentru jocurile în care detaliile contează
Predator X32 V3 este creat pentru gamerii profesioniști care au nevoie de rezoluție ridicată și o calitate foarte bună a imaginii. Ecranul de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu o structură de emisie în cinci straturi, care crește luminozitatea și eficiența și prelungește durata de utilizare a ecranului. Monitorul oferă rezoluție UHD și o rată de refresh de 180 Hz. Certificarea VESA DisplayHDR True Black 400 aduce luminozitate mai mare, tonuri de negru mai profunde și o adâncime cromatică superioară, pentru redarea mai clară a detaliilor. Acuratețea Delta E<1 asigură culori uniforme și fidele, iar acoperirea 99% DCI-P3 păstrează nuanțele cu precizie. AMD FreeSync™ Premium Pro și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC elimină ruperea imaginii în jocuri.
Predator XB273K V7: detalii și viteză pentru gaming și proiecte creative
Predator XB273K V7, cu diagonala de 27”, găsește un echilibru între rezoluția ridicată pentru imagini detaliate și ratele mari de refresh pentru jocurile rapide. Monitorul este versatil și poate fi folosit atât în gaming la viteze de până la 500 Hz, cât și în proiecte creative care cer imagine de calitate, culori precise și mișcare fluidă. În modul standard, panoul oferă rezoluție UHD la 160 Hz. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție FHD și până la 500 Hz pentru titlurile cu ritm alert. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC asigură o imagine cursivă, fără întreruperi, iar Delta E<1 oferă precizie cromatică. Pentru proiectele creative, Acer Smart Dial permite reglarea monitorului de la distanță, inclusiv a luminozității, contrastului și sursei de intrare, fără accesarea butoanelor din spatele ecranului.

Acer Nitro XV275X P: rezoluție 5K mai accesibilă pentru gaming, creație și productivitate
Acer Nitro XV275X P, cu diagonala de 27”, face parte din gama Nitro și se adresează gamerilor entuziaști care vor o experiență vizuală de top la un preț mai accesibil. Monitorul redă detalii impresionante prin rezoluția 5K, iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400, pentru negru profund și contrast puternic. Tehnologia DFR permite trecerea de la imagini captivante la viteza necesară în jocurile competitive, cu rezoluție 5K la 165 Hz în modul standard și până la QHD la 330 Hz. AMD FreeSync™ Premium oferă o experiență vizuală fluidă, iar timpul minim de răspuns de 0,5 ms GTG contribuie la redarea naturală a jocurilor. Acoperirea de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 și acuratețea Delta E<2 oferă culori vii. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W simplifică gestionarea cablurilor, comutatorul KVM permite trecerea rapidă între dispozitive, iar funcțiile imagine în imagine (PIP) și imagini alăturate (PBP) sporesc productivitatea.
Acer Nitro XZ340CKR P: viteză și detalii fără compromis
Acer Nitro XZ340CKR P se adresează gamerilor care vor atât detalii cinematografice pe un ecran foarte lat, cât și viteza necesară în esports. Ecranul curbat de 34” oferă în mod standard rezoluție 5120 x 2160 la 180 Hz, potrivită pentru explorarea în detaliu a jocurilor cu lumi deschise sau pentru crearea de conținut. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție WFHD și până la 360 Hz, cu un timp de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă mișcare fluidă, contrast și culori puternice, cu AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.

Acer Nitro XV275U Z2: trei moduri pentru performanță în gaming
Pentru gamerii competitivi și entuziaști, Acer Nitro XV275U Z2 oferă un echilibru între imaginea captivantă și viteza necesară în competiții. Ecranul de 27” răspunde mai multor nevoi: jocuri AAA și esports, calitate bună a imaginii la rate foarte mari de refresh și trecerea între gaming și creare de conținut. Modelul atinge până la 520 Hz și un timp de răspuns de 0,5 ms GTG. Tehnologia DFR în trei moduri oferă QHD la 275 Hz, FHD la 360 Hz și HD la 520 Hz. Iluminarea Mini LED cu 1.152 de zone și Acer HDR1000 redau detalii fine și contrast ridicat, iar acoperirea 97% DCI-P3 și 95% Adobe RGB este utilă atât în proiecte creative, cât și în jocuri.
Acer Nitro XV270U Z3: trei moduri pentru gaming și creație
Acer Nitro XV270U Z3 se adresează gamerilor, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte care caută un echilibru între fidelitatea imaginii și performanța în jocuri. Ecranul de 27” trece rapid între jocuri AAA captivante, lucru cu mai multe aplicații și gaming competitiv. Prin tehnologia DFR în trei moduri, utilizatorii pot alege cu un singur click între QHD la 275 Hz pentru calitate maximă, FHD la 360 Hz pentru performanță echilibrată și HD la 520 Hz pentru viteză de nivel competițional, cu timpi de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă și mișcare fluidă, contrast și culori puternice, prin AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.
Monitorul Acer ProDesigner PE270X P pentru proiecte creative profesionale
Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” creat pentru designeri, fotografi, editori video și creatori digitali care au nevoie de detalii și culori de înaltă calitate. Rezoluția 5K de 5120 x 2880 oferă o imagine foarte clară, iar calibrarea din fabrică la Delta E<1 asigură precizia culorilor.
Iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400 oferă un contrast HDR puternic. Acoperirea profesională de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 asigură rezultate precise pe o gamă cromatică largă. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W și comutatorul Auto KVM susțin fluxurile creative, iar suportul special ErgoStand permite reglaje ergonomice.
ProDesigner PE270X P oferă o rată de refresh de 165 Hz și tehnologie Dynamic Frame Rate (DFR), care permite trecerea până la QHD la 330 Hz în modul de înaltă performanță. Monitorul acceptă AMD FreeSync™ Premium pentru experiențe vizuale fluide.
Prețuri și disponibilitate
Predator XB253Q U1 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 7.999 RMB.
Predator X32 V3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 899 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 899 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 1.999 AUD, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 5.999 RMB.
Predator XB273K V7 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 899 AUD, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 2.999 RMB.
Acer Nitro XV275X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 9.999 RMB.
Acer Nitro XZ340CKR P va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 EUR, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 4.999 RMB.
Acer Nitro XV275U Z2 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 USD, și în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 EUR.
Acer Nitro XV270U Z3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 299 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 299 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 1.999 RMB.
Acer ProDesigner PE270X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 USD, și în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 EUR.
Specificații
| Denumire | Predator XB253Q U1 |
| Diagonală | 24.5” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | 1920 x 1080 @ 1,000 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 0.3 ms (VRB Pro) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 400 niți; modul HDR400: maximum 450 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3, 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI (2.1) + 1 DP (2.1) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | Nu se aplică |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~ 25° / +/- 20° / 150 mm / +/-90° |
| Denumire | Predator X32 V3 |
| Diagonală | 31.5” |
| Tip panou | QD-OLED Penta Tandem™ |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | 3840 x 2160 @ 180 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium Pro, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Semilucios |
| Timp de răspuns | 0.03 ms (GTG) |
| Raport de contrast | 1,500,000:1 |
| Luminozitate | În mod obișnuit: 250 niți; maximum 450 niți la HDR 10% |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 10 biți |
| Intrări | 1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-25° / +/-20° / 150 mm / nu se aplică |
| Denumire | Predator XB273K V7 |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | HDMI: 3840 x 2160 @ 160 HzDP: 3840 x 2160 @ 160 HzUSB Type-C: 3840 x 2160 @ 160 HzDFR: 1920 x 1080 @ 500 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 350 niți; modul HDR400: maximum 400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 95% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~25° / ±20° / 150 mm / ±90° |
| Denumire | Acer Nitro XV275X P |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | HDMI: 5120 x 2880 @ 165 HzDP: 5120 x 2880 @ 165 HzUSB Type-C: 5120 x 2880 @ 165 HzDFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | Maxim: 100.000.000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% Adobe RGB, 99% DCI-P3, 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă (C5/C6) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică |
| Denumire | Acer Nitro XZ340CKR P |
| Diagonală | 34″ |
| Tip panou | VA |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Standard: 5120 x 2160 la 180 Hz DFR: 2560 x 1080 la 360 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | 250 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / +/-15° / 120 mm / nu se aplică |
| Denumire | Acer Nitro XV275U Z2 |
| Diagonală | 27” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Mod standard: DP: 2560 x 1440 la 275 Hz HDMI: 2560 x 1440 la 275 HzMod FHD: DP: 1920 x 1080 la 360 Hz HDMI: 1920 x 1080 la 360 Hz Mod HD: DP: 1280 x 720 la 520 Hz HDMI: 1280 x 720 la 520 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 500 niți; HDR1000 |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 97% DCI-P3, 95% Adobe RGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 2 DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă, cu mufă nedetașabilă |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5° ~ 25° /±20° / 150 mm / ±90° |
| Denumire | Acer Nitro XV270U Z3 |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Standard:DP: 2,560 x 1,440 @ 275 HzHDMI: 2,560 x 1,440 @ 144 HzMod FHD:DP: 1,920 x 1,080 @ 360 HzHDMI: 1,920 x 1,080 @ 240 HzMod HD:DP: 1,280 x 720 @ 520 HzHDMI: 1,280 x 720 @ 360 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | 250 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~ 25° / +/- 20° / 150mm / +/-90° |
| Denumire | Acer ProDesigner PE270X P |
| Diagonală | 27” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | DisplayPort: 5120 x 2880 @ 165 Hz HDMI: 5120 x 2880 @ 165 Hz Type-C: 5120 x 2880 @ 165 Hz DFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | Maxim: 100.000.000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% Adobe RGB / 99% DCI-P3 / 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă (C5/C6) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică |
Uncategorized
Provident lansează ProviCard, primul card de credit din portofoliul companiei în România
București, 3 septembrie 2026 – La 20 de ani de la intrarea pe piața din România, Provident face un nou pas în evoluția companiei și lansează ProviCard, primul card de credit din portofoliul Provident, adresat clienților care preferă o experiență complet digitală.
Cu o limită reutilizabilă de până la 10.000 de lei, ProviCard poate fi accesat printr-un proces 100% online și administrat direct din aplicația ProviGo. Cardul oferă o perioadă de grație de până la 30 de zile, retrageri de numerar de la orice bancomat, curs valutar fără costuri suplimentare și rambursare flexibilă.

„ProviCard marchează o nouă etapă în evoluția portofoliului nostru. În ultimii ani, am extins constant modalitățile prin care clienții pot accesa produsele Provident, prin dezvoltarea parteneriatelor și lansarea ProviOnline, produsul nostru 100% digital. Acum, adăugăm pentru prima dată în portofoliul nostru un card de credit și continuăm să construim opțiuni pentru nevoi și comportamente financiare diferite. După 20 de ani, provocarea noastră nu este doar să rămânem relevanți pentru clienții care ne cunosc deja, ci să construim Provident și pentru următoarea generație de clienți”, spune Florin Bâlcan, Director General Provident Financial România.

ProviCard este adaptat pentru piața din România pornind de la experiența Poloniei, unde peste 230.000 de clienți folosesc deja acest card.
20 de ani de Provident în România
În două decenii, peste 1,4 milioane de români au fost clienți Provident, iar compania a acordat finanțări în valoare totală de peste 2 miliarde de euro. Astăzi, Provident deservește aproape 200.000 de clienți activi, iar aproape jumătate dintre aceștia locuiesc în mediul rural.
Profilul clientului s-a schimbat, însă, odată cu piața. Alături de clienții care aleg serviciul opțional la domiciliu, Provident deservește astăzi, prin ProviOnline și parteneriatele dezvoltate în ultimii ani, și o categorie de clienți cu un profil preponderent digital. Aceștia au o vârstă medie de 37 de ani și un venit mediu lunar de aproximativ 4.000 de lei.
ProviCard continuă această evoluție și aduce Provident mai aproape de noi categorii de clienți, care caută flexibilitate și o experiență digitală.
Uncategorized
Elite Bride Fest – Ediția a II-a, între 20 și 22 noiembrie 2026, la Sala Romsilva din București
Trei zile dedicate viitorilor miri, bilete de la numai 5 lei, oferte speciale de târg și un cadou garantat în valoare de 599 lei pentru cuplurile participante
Elite Bride Fest – Ediția a II-a va avea loc în perioada 20–22 noiembrie 2026, la Sala Romsilva din București. Timp de trei zile, viitorii miri vor putea descoperi într-un singur loc furnizori, servicii, inspirație și oferte speciale pentru organizarea nunții.
Biletele pornesc de la numai 5 lei, iar cuplurile participante primesc un cadou garantat în valoare de 599 lei.
Organizarea unei nunți înseamnă numeroase alegeri importante: de la locație, rochia de mireasă și costumul de mire, până la verighete, servicii foto-video, muzică, decor, invitații, entertainment sau luna de miere.
Elite Bride Fest – Târg de Nunți București aduce toate aceste servicii mai aproape de viitorii miri și le oferă posibilitatea de a găsi, într-un singur weekend și într-un singur loc, soluții pentru aproape toate etapele organizării nunții.
Vizitatorii vor putea descoperi rochii de mireasă, costume de mire, verighete și bijuterii, servicii foto-video, decor și aranjamente florale, invitații și soluții digitale pentru nuntă, DJ și entertainment, candy bar, cabine foto și platforme 360, locații pentru evenimente, servicii de beauty, oferte pentru luna de miere și multe alte produse și servicii dedicate nunții.
Un singur loc, numeroase opțiuni pentru organizarea nunții
Unul dintre marile avantaje ale participării la un târg de nunți este posibilitatea de a compara într-un timp scurt mai multe variante.
La Elite Bride Fest, viitorii miri pot discuta direct cu furnizorii, pot vedea și testa produse și servicii, pot solicita informații personalizate, pot compara pachete și prețuri și pot găsi soluțiile potrivite pentru stilul și bugetul propriei nunți.
În plus, expozanții vor pregăti oferte, reduceri, bonusuri și pachete speciale disponibile pe perioada târgului, oferind viitorilor miri oportunitatea de a lua decizii importante pentru nuntă în condiții avantajoase.
Bilete de la 5 lei și cadou garantat de 599 lei
Pentru Ediția a II-a, Elite Bride Fest pregătește și o campanie specială pentru vizitatori: bilete de la 5 lei și cadou garantat în valoare de 599 lei.
Cuplurile care achiziționează un bilet valid, participă la Elite Bride Fest și vizitează zona promoțională dedicată din cadrul târgului primesc un cadou garantat în valoare de 599 lei, indiferent de tipul biletului achiziționat.
Prețurile biletelor sunt:
- Vineri – bilet 5 lei → cadou în valoare de 599 lei
- Sâmbătă – bilet 20 lei → cadou în valoare de 599 lei
- Duminică – bilet 15 lei → cadou în valoare de 599 lei
- Abonament 3 zile – 30 lei → cadou în valoare de 599 lei
Astfel, chiar și cu un bilet de numai 5 lei, cuplurile participante primesc cadoul garantat în valoare de 599 lei. Cadoul nu poate fi preschimbat în bani.
Programul Elite Bride Fest – Ediția a II-a
- Vineri, 20 noiembrie 2026: 12:00–19:00 (ultima intrare: 18:30)
- Sâmbătă, 21 noiembrie 2026: 10:00–19:00 (ultima intrare: 18:30)
- Duminică, 22 noiembrie 2026: 10:00–18:30 (ultima intrare: 18:00)
Evenimentul se desfășoară într-un spațiu expozițional de peste 1.000 mp, cu numeroase locuri de parcare în imediata apropiere a intrării și acces facil atât pentru vizitatori, cât și pentru expozanți.
Bilete și informații
Biletele pentru Elite Bride Fest – Ediția a II-a sunt disponibile online prin:
Mai multe informații despre eveniment, expozanți, program și bilete sunt disponibile pe site-ul oficial: www.elitebridefest.ro
Contact organizator: 0773 931 594
Partener media: Zile și Nopți
DJ oficial Elite Bride Fest: Fish Music Events
Eveniment Facebook: facebook.com/share/18WEs5R4qN
Facebook: facebook.com/elitebridefest
Instagram: instagram.com/elitebridefest
TikTok: tiktok.com/@elitebridefest
-
Administrație localăacum 8 aniConsiliul Judeţean Argeş, pe primul loc la… salarii
-
Evenimentacum 3 aniCel mai mare secret al Mafiei din adevarata „mafie a gunoaielor din Prahova” va fi deconspirat, luni, 04.12.2023, orele 13.00/Politisti corupti cu functie de conducere din MAI si I.P.J. Prahova – complici la santajele gruparii de criminalitate economico-financiar organizata pe care o acopera in acest judet/DOCUMENTE SI INREGISTRARI AUDIO – IN EXCXLUSIVITATE – Ziarul Incisiv de Prahova
-
Afaceriacum 8 aniStilul traditional se pastreaza cu un semineu pe lemne
-
Turismacum 4 aniCazare la hotel cu piscină în Călimăneşti-Căciulata
-
Afaceriacum 8 aniTot ce trebuie sa stii despre cum se poarta o camasa
-
Afaceriacum 8 aniLenjerii de pat confortabile si moderne de la Karo Boutique
-
Evenimentacum 7 aniMAI “crapa” de deontologie profesionala/Seful IPJ Gorj- sex in masina cu amanta/Inregistrari audio si stenograme incendiare (I)
-
Evenimentacum 3 aniMai poti sa respecti un grad de chestor, cand vezi ca un necunoscut e facut chestor, la 34 ani? – Ziarul Incisiv de Prahova

