Connect with us

Uncategorized

Cât de des trebuie făcută deratizarea? Tot ce trebuie să știi pentru a preveni infestările

Publicat

pe

Rozătoarele reprezintă una dintre cele mai serioase probleme cu care se pot confrunta atât proprietarii de locuințe, cât și administratorii de spații comerciale sau industriale. Șobolanii și șoarecii nu provoacă doar pagube materiale, ci pot transmite numeroase boli și pot compromite siguranța alimentelor, a echipamentelor și chiar a sănătății oamenilor.

Una dintre cele mai frecvente întrebări adresate specialiștilor este: Cât de des trebuie făcută deratizarea? Răspunsul depinde de mai mulți factori, precum tipul clădirii, nivelul de risc, activitatea desfășurată și istoricul infestărilor. Totuși, există recomandări clare care ajută la menținerea unui mediu sigur și lipsit de rozătoare.

În acest ghid complet vei afla când este recomandată deratizarea, cât de des trebuie repetată și de ce colaborarea cu o firmă deratizare autorizată reprezintă cea mai eficientă soluție pe termen lung.

De ce este atât de importantă deratizarea?

Deratizarea este procesul prin care sunt eliminate și prevenite infestările cu șobolani și șoareci prin metode profesionale și produse autorizate. Rolul acesteia nu este doar eliminarea rozătoarelor existente, ci și prevenirea reapariției lor.

Rozătoarele sunt extrem de adaptabile și se înmulțesc rapid. O pereche de șobolani poate genera sute de urmași într-un singur an, iar o infestare minoră poate deveni în scurt timp o problemă majoră.

Pe lângă distrugerile produse asupra instalațiilor electrice, cablurilor, mobilierului sau materialelor de construcții, acestea pot contamina alimentele și suprafețele cu bacterii și virusuri periculoase.

Din acest motiv, deratizarea trebuie privită ca o măsură permanentă de prevenție și nu doar ca o intervenție de urgență.

Cât de des trebuie făcută deratizarea într-o locuință?

Pentru majoritatea locuințelor individuale și apartamentelor, specialiștii recomandă efectuarea unei deratizări preventive de cel puțin două ori pe an.

Cele mai potrivite perioade sunt:

  • primăvara;
  • toamna.

Aceste sezoane coincid cu perioadele în care rozătoarele își schimbă comportamentul și caută adăpost sau hrană în apropierea locuințelor.

Dacă locuința este situată în apropierea câmpurilor, pădurilor, cursurilor de apă sau zonelor cu vegetație abundentă, este recomandată efectuarea unor verificări mai dese.

În cazul în care au existat infestări în trecut, este indicată monitorizarea permanentă și repetarea tratamentelor ori de câte ori este necesar.

Cât de des trebuie făcută deratizarea într-un bloc?

În cazul asociațiilor de proprietari, deratizarea trebuie realizată periodic, în conformitate cu recomandările autorităților și ale specialiștilor în controlul dăunătorilor.

Subsolurile, camerele tehnice, ghenele de gunoi și spațiile comune reprezintă locuri ideale pentru dezvoltarea coloniilor de rozătoare.

O intervenție realizată doar atunci când apar șobolanii este insuficientă.

Programarea tratamentelor preventive reduce semnificativ riscul infestărilor și costurile intervențiilor ulterioare.

Cât de des trebuie făcută deratizarea într-o firmă?

Pentru companii, frecvența deratizării diferă în funcție de domeniul de activitate.

Spațiile de birouri au nevoie, în general, de tratamente preventive de două sau patru ori pe an.

Depozitele logistice, halele industriale și centrele comerciale necesită monitorizare constantă, deoarece fluxul mare de marfă favorizează apariția rozătoarelor.

În aceste situații, colaborarea permanentă cu o firmă deratizare oferă avantajul verificărilor regulate și al intervențiilor rapide atunci când apar primele semne ale infestării.

Restaurantele și unitățile alimentare necesită o atenție specială

Restaurantele, hotelurile, cantinele, brutăriile, laboratoarele alimentare și magazinele alimentare se numără printre spațiile cu cel mai ridicat risc.

Aici, deratizarea nu reprezintă doar o recomandare, ci o componentă esențială a planurilor de igienă și siguranță alimentară.

În astfel de locații sunt necesare verificări periodice și monitorizarea continuă a punctelor de control amplasate strategic.

Un singur șobolan observat într-un restaurant poate afecta grav imaginea afacerii și poate conduce la sancțiuni sau suspendarea activității.

Semne care indică necesitatea unei deratizări imediate

Nu este recomandat să aștepți apariția unui număr mare de rozătoare.

Există numeroase indicii care arată că este nevoie de o intervenție rapidă:

  • excremente de șoarece sau șobolan;
  • zgomote în pereți sau tavan în timpul nopții;
  • cabluri roase;
  • ambalaje alimentare deteriorate;
  • miros neplăcut persistent;
  • urme de grăsime pe pereți;
  • cuiburi realizate din hârtie sau materiale textile;
  • apariția repetată a rozătoarelor.

Cu cât intervenția este realizată mai devreme, cu atât eliminarea infestării este mai simplă și mai puțin costisitoare.

Ce influențează frecvența deratizării?

Nu există o regulă universală valabilă pentru toate spațiile.

Printre factorii care influențează frecvența tratamentelor se numără:

  • amplasarea clădirii;
  • tipul activității desfășurate;
  • existența spațiilor verzi;
  • apropierea de gropi de gunoi;
  • istoricul infestărilor;
  • sezonul;
  • gradul de curățenie;
  • existența surselor de hrană.

Specialiștii unei firme deratizare analizează fiecare dintre acești factori înainte de stabilirea unui plan personalizat de intervenție.

De ce prevenția este mai eficientă decât intervenția după infestare?

Mulți proprietari solicită deratizarea doar atunci când observă șobolani în locuință sau în sediul firmei.

În realitate, în momentul în care apare primul exemplar, este foarte posibil ca populația să fie deja numeroasă.

Prevenția oferă multiple avantaje:

  • costuri mai reduse;
  • risc minim de infestare;
  • protejarea sănătății;
  • protejarea bunurilor;
  • reducerea daunelor materiale;
  • eliminarea riscului contaminării alimentelor.

Un program preventiv este întotdeauna mai eficient decât intervențiile repetate în situații de urgență.

Cum se desfășoară o deratizare profesională?

O intervenție profesionistă începe cu o inspecție atentă a spațiului.

Specialiștii identifică traseele rozătoarelor, punctele de acces și zonele unde acestea își construiesc cuiburile.

Ulterior sunt amplasate stații de intoxicare sau alte sisteme profesionale adaptate fiecărui tip de obiectiv.

După aplicarea tratamentului urmează monitorizarea periodică și verificarea eficienței intervenției.

Acest proces permite eliminarea completă a infestării și reducerea riscului de reapariție.

Avantajele colaborării cu o firmă autorizată

O firmă deratizare autorizată utilizează produse omologate și respectă toate normele privind siguranța oamenilor, animalelor de companie și mediului.

Printre beneficiile colaborării se numără:

  • personal calificat;
  • produse profesionale;
  • planuri personalizate;
  • intervenții rapide;
  • documentație completă;
  • monitorizare permanentă;
  • respectarea legislației;
  • garanția eficienței.

Aceste avantaje sunt greu de obținut prin utilizarea produselor cumpărate din comerț.

Greșeli frecvente pe care trebuie să le eviți

Mulți încearcă să rezolve problema folosind capcane improvizate sau cantități mici de rodenticide.

De cele mai multe ori, aceste soluții elimină doar câteva exemplare, fără a distruge colonia.

Alte greșeli frecvente sunt:

  • amânarea intervenției;
  • depozitarea necorespunzătoare a alimentelor;
  • neastuparea găurilor din pereți;
  • lipsa monitorizării;
  • întreruperea tratamentului prea devreme.

Toate acestea favorizează reapariția infestărilor.

Cum poți preveni apariția rozătoarelor?

Pe lângă deratizarea periodică, există câteva măsuri simple care reduc considerabil riscul infestării.

Este recomandat să păstrezi curățenia, să depozitezi alimentele în recipiente închise, să elimini resturile alimentare, să verifici periodic instalațiile și să astupi toate fisurile prin care pot pătrunde șobolanii sau șoarecii.

Gestionarea corectă a deșeurilor și întreținerea spațiilor exterioare contribuie, de asemenea, la reducerea riscului.

Cât costă deratizarea?

Costul unei intervenții diferă în funcție de suprafață, gradul infestării, tipul spațiului și complexitatea lucrării.

În general, programele preventive sunt considerabil mai avantajoase decât intervențiile de urgență efectuate după dezvoltarea unei infestări extinse.

Investiția într-un plan anual de deratizare este, pe termen lung, mult mai rentabilă decât repararea daunelor provocate de rozătoare.

Întrebarea Cât de des trebuie făcută deratizarea nu are un singur răspuns universal, însă specialiștii recomandă ca aceasta să fie efectuată periodic și adaptată fiecărui tip de spațiu. Locuințele beneficiază, în general, de tratamente preventive de două ori pe an, în timp ce firmele, depozitele și unitățile alimentare necesită monitorizare și intervenții mai frecvente.

Așteptarea apariției șobolanilor înainte de a solicita ajutor poate conduce la costuri ridicate și la riscuri serioase pentru sănătate și activitate. Colaborarea cu o firmă deratizare autorizată oferă siguranță, eficiență și soluții personalizate, iar o deratizare realizată la timp contribuie la menținerea unui mediu curat, sigur și conform standardelor actuale. Investind într-un program preventiv de deratizare, protejezi atât locuința, cât și afacerea împotriva unor probleme care pot deveni dificil și costisitor de controlat.

Citeste in continuare
Comenteaza si tu

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Uncategorized

Acer prezintă primul său monitor de gaming FHD cu rată de refresh de 1.000 Hz, Predator XB253Q U1

Publicat

pe

De

Modelul este lansat alături de o nouă gamă de ecrane pentru gameri și creatori, cu tehnologie QD-OLED Penta Tandem™, rezoluție 5K, iluminare Mini LED, DFR în trei moduri și tehnologii care elimină ruperea imaginii

Pe scurt

  • Monitorul Predator XB253Q U1 ridică standardele prin rata de refresh de 1.000 Hz la rezoluție Full HD, tehnologia Acer VRB Pro pentru reducerea neclarității în mișcare și filtrul cu polarizare circulară pentru confortul ochilor. Rezultatul este viteza de care au nevoie gamerii pasionați și jucătorii de esports.
  • Monitorul Predator X32 V3 de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu rezoluție UHD și certificare VESA DisplayHDR True Black 400, pentru imagini foarte clare și bogate în detalii.
  • Predator XB273K V7 oferă în mod standard rezoluție UHD la 160 Hz și tehnologie Dynamic Frequency and Resolution (DFR), care permite trecerea la FHD și până la 500 Hz. Utilizatorii pot alege astfel între imagini foarte detaliate și răspuns rapid în jocurile cu ritm alert.
  • Acer Nitro XV275X P aduce rezoluția 5K și iluminarea Mini LED cu 2.304 zone, certificată VESA DisplayHDR 1400, mai aproape de gamerii entuziaști atenți la buget. Tehnologia DFR permite trecerea până la rezoluție QHD la 330 Hz.
  • Monitorul curbat Acer Nitro XZ340CKR P de 34” combină rezoluția WUHD la 180 Hz cu suportul DFR pentru până la WFHD la 360 Hz, oferind atât o experiență cinematografică, cât și viteza necesară în competiții.
  • Acer Nitro XV275U Z2 oferă iluminare Mini LED cu 1.152 de zone și tehnologie DFR în trei moduri, cu o rată de refresh de până la 520 Hz. Cele trei moduri sunt adaptate diferitelor tipuri de jocuri și activități de creare de conținut.
  • Acer Nitro XV270U Z3 pune la dispoziție tehnologia DFR în trei moduri, la rezoluții QHD, FHD și HD, oferind gamerilor competitivi, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte un echilibru între calitatea imaginii și viteză.
  • Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” care oferă rezoluție 5K și redarea precisă a culorilor pentru designeri și creatori profesioniști. Modelul combină o acuratețe cromatică Delta E<1, iluminare Mini LED cu 2.304 zone și certificare VESA DisplayHDR 1400.

Acer a anunțat la IFA 2026 o gamă completă de monitoare pentru gaming de înaltă performanță și creare de conținut, în portofoliile Predator, Acer Nitro și Acer ProDesigner. Cu rate de refresh foarte ridicate, panouri de înaltă rezoluție și tehnologii adaptive de afișare, noile modele răspund cerințelor unei game variate de gameri și creatori.

Predator XB253Q U1: răspuns de top pentru esports

Predator XB253Q U1 este un monitor premium pentru gamerii pasionați și entuziaștii care caută viteză și răspuns imediat în titlurile cu ritm rapid și competițiile de esports. Diagonala de 24,5” este potrivită pentru mediul competițional, iar răspunsul vizual foarte rapid, claritatea mișcării și performanța constantă îi ajută pe jucători să reacționeze mai repede și să își păstreze precizia. Monitorul oferă o rată de refresh de 1.000 Hz la rezoluție FHD și tehnologia Acer Visual Response Boost (VRB) Pro, care reduce neclaritatea și imaginile remanente, astfel încât obiectele în mișcare să fie mai clare și mai ușor de urmărit. Modelul este certificat VESA DisplayHDR 400 și include un filtru cu polarizare circulară, care reduce reflexiile și oboseala ochilor în sesiunile lungi. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC® elimină ruperea imaginii în jocuri.

Predator X32 V3: imagine de top pentru jocurile în care detaliile contează

Predator X32 V3 este creat pentru gamerii profesioniști care au nevoie de rezoluție ridicată și o calitate foarte bună a imaginii. Ecranul de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu o structură de emisie în cinci straturi, care crește luminozitatea și eficiența și prelungește durata de utilizare a ecranului. Monitorul oferă rezoluție UHD și o rată de refresh de 180 Hz. Certificarea VESA DisplayHDR True Black 400 aduce luminozitate mai mare, tonuri de negru mai profunde și o adâncime cromatică superioară, pentru redarea mai clară a detaliilor. Acuratețea Delta E<1 asigură culori uniforme și fidele, iar acoperirea 99% DCI-P3 păstrează nuanțele cu precizie. AMD FreeSync™ Premium Pro și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC elimină ruperea imaginii în jocuri.

Predator XB273K V7: detalii și viteză pentru gaming și proiecte creative

Predator XB273K V7, cu diagonala de 27”, găsește un echilibru între rezoluția ridicată pentru imagini detaliate și ratele mari de refresh pentru jocurile rapide. Monitorul este versatil și poate fi folosit atât în gaming la viteze de până la 500 Hz, cât și în proiecte creative care cer imagine de calitate, culori precise și mișcare fluidă. În modul standard, panoul oferă rezoluție UHD la 160 Hz. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție FHD și până la 500 Hz pentru titlurile cu ritm alert. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC asigură o imagine cursivă, fără întreruperi, iar Delta E<1 oferă precizie cromatică. Pentru proiectele creative, Acer Smart Dial permite reglarea monitorului de la distanță, inclusiv a luminozității, contrastului și sursei de intrare, fără accesarea butoanelor din spatele ecranului.

Acer Nitro XV275X P: rezoluție 5K mai accesibilă pentru gaming, creație și productivitate

Acer Nitro XV275X P, cu diagonala de 27”, face parte din gama Nitro și se adresează gamerilor entuziaști care vor o experiență vizuală de top la un preț mai accesibil. Monitorul redă detalii impresionante prin rezoluția 5K, iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400, pentru negru profund și contrast puternic. Tehnologia DFR permite trecerea de la imagini captivante la viteza necesară în jocurile competitive, cu rezoluție 5K la 165 Hz în modul standard și până la QHD la 330 Hz. AMD FreeSync™ Premium oferă o experiență vizuală fluidă, iar timpul minim de răspuns de 0,5 ms GTG contribuie la redarea naturală a jocurilor. Acoperirea de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 și acuratețea Delta E<2 oferă culori vii. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W simplifică gestionarea cablurilor, comutatorul KVM permite trecerea rapidă între dispozitive, iar funcțiile imagine în imagine (PIP) și imagini alăturate (PBP) sporesc productivitatea.

Acer Nitro XZ340CKR P: viteză și detalii fără compromis

Acer Nitro XZ340CKR P se adresează gamerilor care vor atât detalii cinematografice pe un ecran foarte lat, cât și viteza necesară în esports. Ecranul curbat de 34” oferă în mod standard rezoluție 5120 x 2160 la 180 Hz, potrivită pentru explorarea în detaliu a jocurilor cu lumi deschise sau pentru crearea de conținut. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție WFHD și până la 360 Hz, cu un timp de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă mișcare fluidă, contrast și culori puternice, cu AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.

Acer Nitro XV275U Z2: trei moduri pentru performanță în gaming

Pentru gamerii competitivi și entuziaști, Acer Nitro XV275U Z2 oferă un echilibru între imaginea captivantă și viteza necesară în competiții. Ecranul de 27” răspunde mai multor nevoi: jocuri AAA și esports, calitate bună a imaginii la rate foarte mari de refresh și trecerea între gaming și creare de conținut. Modelul atinge până la 520 Hz și un timp de răspuns de 0,5 ms GTG. Tehnologia DFR în trei moduri oferă QHD la 275 Hz, FHD la 360 Hz și HD la 520 Hz. Iluminarea Mini LED cu 1.152 de zone și Acer HDR1000 redau detalii fine și contrast ridicat, iar acoperirea 97% DCI-P3 și 95% Adobe RGB este utilă atât în proiecte creative, cât și în jocuri.

Acer Nitro XV270U Z3: trei moduri pentru gaming și creație

Acer Nitro XV270U Z3 se adresează gamerilor, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte care caută un echilibru între fidelitatea imaginii și performanța în jocuri. Ecranul de 27” trece rapid între jocuri AAA captivante, lucru cu mai multe aplicații și gaming competitiv. Prin tehnologia DFR în trei moduri, utilizatorii pot alege cu un singur click între QHD la 275 Hz pentru calitate maximă, FHD la 360 Hz pentru performanță echilibrată și HD la 520 Hz pentru viteză de nivel competițional, cu timpi de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă și mișcare fluidă, contrast și culori puternice, prin AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.

Monitorul Acer ProDesigner PE270X P pentru proiecte creative profesionale

Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” creat pentru designeri, fotografi, editori video și creatori digitali care au nevoie de detalii și culori de înaltă calitate. Rezoluția 5K de 5120 x 2880 oferă o imagine foarte clară, iar calibrarea din fabrică la Delta E<1 asigură precizia culorilor.

Iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400 oferă un contrast HDR puternic. Acoperirea profesională de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 asigură rezultate precise pe o gamă cromatică largă. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W și comutatorul Auto KVM susțin fluxurile creative, iar suportul special ErgoStand permite reglaje ergonomice.

ProDesigner PE270X P oferă o rată de refresh de 165 Hz și tehnologie Dynamic Frame Rate (DFR), care permite trecerea până la QHD la 330 Hz în modul de înaltă performanță. Monitorul acceptă AMD FreeSync™ Premium pentru experiențe vizuale fluide.

Prețuri și disponibilitate

Predator XB253Q U1 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 7.999 RMB.

Predator X32 V3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 899 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 899 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 1.999 AUD, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 5.999 RMB.

Predator XB273K V7 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 899 AUD, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 2.999 RMB.

Acer Nitro XV275X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 9.999 RMB.

Acer Nitro XZ340CKR P va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 EUR, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 4.999 RMB.

Acer Nitro XV275U Z2 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 USD, și în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 EUR.

Acer Nitro XV270U Z3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 299 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 299 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 1.999 RMB.

Acer ProDesigner PE270X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 USD, și în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 EUR.

Specificații

DenumirePredator XB253Q U1
Diagonală24.5”
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime1920 x 1080 @ 1,000 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns0.3 ms (VRB Pro)
Raport de contrast100,000,000:1 (ACM)
LuminozitateNativ: 400 niți; modul HDR400: maximum 450 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori90% DCI-P3, 99% sRGB
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC
Intrări2 HDMI (2.1) + 1 DP (2.1)
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
DifuzoareNu se aplică
Alimentare (100 – 240 V)Internă (C13/C14)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°~ 25° / +/- 20° / 150 mm / +/-90°
DenumirePredator X32 V3
Diagonală31.5”
Tip panouQD-OLED Penta Tandem™
Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime3840 x 2160 @ 180 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium Pro, NVIDIA G-SYNC® compatibil
Tip suprafațăSemilucios
Timp de răspuns0.03 ms (GTG)
Raport de contrast1,500,000:1
LuminozitateÎn mod obișnuit: 250 niți; maximum 450 niți la HDR 10%
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori99% DCI-P3
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare10 biți
Intrări1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Internă (C13/C14)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°-25° / +/-20° / 150 mm / nu se aplică
DenumirePredator XB273K V7
Diagonală27″
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeHDMI: 3840 x 2160 @ 160 HzDP: 3840 x 2160 @ 160 HzUSB Type-C: 3840 x 2160 @ 160 HzDFR: 1920 x 1080 @ 500 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrast100,000,000:1 (ACM)
LuminozitateNativ: 350 niți; modul HDR400: maximum 400 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori95% DCI-P3
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC, 10 biți prin dithering
Intrări1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Internă (C13/C14)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°~25° / ±20° / 150 mm / ±90°
DenumireAcer Nitro XV275X P
Diagonală27″
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeHDMI: 5120 x 2880 @ 165 HzDP: 5120 x 2880 @ 165 HzUSB Type-C: 5120 x 2880 @ 165 HzDFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrastMaxim: 100.000.000:1 (ACM)
LuminozitateNativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori99% Adobe RGB, 99% DCI-P3, 99% sRGB
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC, 10 biți prin dithering
Intrări2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream)
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Externă (C5/C6)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică
DenumireAcer Nitro XZ340CKR P
Diagonală34″
Tip panouVA
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeStandard: 5120 x 2160 la 180 Hz
DFR: 2560 x 1080 la 360 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrast100,000,000:1 (ACM)
Luminozitate250 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori90% DCI-P3
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC
Intrări2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Internă (C13/C14)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°-20° / +/-15° / 120 mm / nu se aplică
DenumireAcer Nitro XV275U Z2
Diagonală27”
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeMod standard:
DP: 2560 x 1440 la 275 Hz
HDMI: 2560 x 1440 la 275 HzMod FHD:
DP: 1920 x 1080 la 360 Hz
HDMI: 1920 x 1080 la 360 Hz
Mod HD:
DP: 1280 x 720 la 520 Hz
HDMI: 1280 x 720 la 520 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrast100,000,000:1 (ACM)
LuminozitateNativ: 500 niți; HDR1000
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori97% DCI-P3, 95% Adobe RGB
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC
Intrări2 HDMI 2.1 + 2 DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Externă, cu mufă nedetașabilă
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5° ~ 25° /±20° / 150 mm / ±90°
DenumireAcer Nitro XV270U Z3
Diagonală27″
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeStandard:DP: 2,560 x 1,440 @ 275 HzHDMI: 2,560 x 1,440 @ 144 HzMod FHD:DP: 1,920 x 1,080 @ 360 HzHDMI: 1,920 x 1,080 @ 240 HzMod HD:DP: 1,280 x 720 @ 520 HzHDMI: 1,280 x 720 @ 360 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrast100,000,000:1 (ACM)
Luminozitate250 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori90% DCI-P3
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC
Intrări2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Internă (C13/C14)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°~ 25° / +/- 20° / 150mm / +/-90°
DenumireAcer ProDesigner PE270X P
Diagonală27”
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeDisplayPort: 5120 x 2880 @ 165 Hz
HDMI: 5120 x 2880 @ 165 Hz
Type-C: 5120 x 2880 @ 165 Hz
DFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrastMaxim: 100.000.000:1 (ACM)
LuminozitateNativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori99% Adobe RGB / 99% DCI-P3 / 99% sRGB
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC, 10 biți prin dithering
Intrări2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream)
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Externă (C5/C6)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică
Citeste in continuare

Uncategorized

Provident lansează ProviCard, primul card de credit din portofoliul companiei în România

Publicat

pe

De

București, 3 septembrie 2026 – La 20 de ani de la intrarea pe piața din România, Provident face un nou pas în evoluția companiei și lansează ProviCard, primul card de credit din portofoliul Provident, adresat clienților care preferă o experiență complet digitală.

Cu o limită reutilizabilă de până la 10.000 de lei, ProviCard poate fi accesat printr-un proces 100% online și administrat direct din aplicația ProviGo. Cardul oferă o perioadă de grație de până la 30 de zile, retrageri de numerar de la orice bancomat, curs valutar fără costuri suplimentare și rambursare flexibilă.

„ProviCard marchează o nouă etapă în evoluția portofoliului nostru. În ultimii ani, am extins constant modalitățile prin care clienții pot accesa produsele Provident, prin dezvoltarea parteneriatelor și lansarea ProviOnline, produsul nostru 100% digital. Acum, adăugăm pentru prima dată în portofoliul nostru un card de credit și continuăm să construim opțiuni pentru nevoi și comportamente financiare diferite. După 20 de ani, provocarea noastră nu este doar să rămânem relevanți pentru clienții care ne cunosc deja, ci să construim Provident și pentru următoarea generație de clienți”, spune Florin Bâlcan, Director General Provident Financial România.

ProviCard este adaptat pentru piața din România pornind de la experiența Poloniei, unde peste 230.000 de clienți folosesc deja acest card.

20 de ani de Provident în România

În două decenii, peste 1,4 milioane de români au fost clienți Provident, iar compania a acordat finanțări în valoare totală de peste 2 miliarde de euro. Astăzi, Provident deservește aproape 200.000 de clienți activi, iar aproape jumătate dintre aceștia locuiesc în mediul rural.

Profilul clientului s-a schimbat, însă, odată cu piața. Alături de clienții care aleg serviciul opțional la domiciliu, Provident deservește astăzi, prin ProviOnline și parteneriatele dezvoltate în ultimii ani, și o categorie de clienți cu un profil preponderent digital. Aceștia au o vârstă medie de 37 de ani și un venit mediu lunar de aproximativ 4.000 de lei.

ProviCard continuă această evoluție și aduce Provident mai aproape de noi categorii de clienți, care caută flexibilitate și o experiență digitală.

Citeste in continuare

Uncategorized

Elite Bride Fest – Ediția a II-a, între 20 și 22 noiembrie 2026, la Sala Romsilva din București

Publicat

pe

De

Trei zile dedicate viitorilor miri, bilete de la numai 5 lei, oferte speciale de târg și un cadou garantat în valoare de 599 lei pentru cuplurile participante

Elite Bride Fest – Ediția a II-a va avea loc în perioada 20–22 noiembrie 2026, la Sala Romsilva din București. Timp de trei zile, viitorii miri vor putea descoperi într-un singur loc furnizori, servicii, inspirație și oferte speciale pentru organizarea nunții.

Biletele pornesc de la numai 5 lei, iar cuplurile participante primesc un cadou garantat în valoare de 599 lei.

Organizarea unei nunți înseamnă numeroase alegeri importante: de la locație, rochia de mireasă și costumul de mire, până la verighete, servicii foto-video, muzică, decor, invitații, entertainment sau luna de miere.

Elite Bride Fest – Târg de Nunți București aduce toate aceste servicii mai aproape de viitorii miri și le oferă posibilitatea de a găsi, într-un singur weekend și într-un singur loc, soluții pentru aproape toate etapele organizării nunții.

Vizitatorii vor putea descoperi rochii de mireasă, costume de mire, verighete și bijuterii, servicii foto-video, decor și aranjamente florale, invitații și soluții digitale pentru nuntă, DJ și entertainment, candy bar, cabine foto și platforme 360, locații pentru evenimente, servicii de beauty, oferte pentru luna de miere și multe alte produse și servicii dedicate nunții.

Un singur loc, numeroase opțiuni pentru organizarea nunții

Unul dintre marile avantaje ale participării la un târg de nunți este posibilitatea de a compara într-un timp scurt mai multe variante.

La Elite Bride Fest, viitorii miri pot discuta direct cu furnizorii, pot vedea și testa produse și servicii, pot solicita informații personalizate, pot compara pachete și prețuri și pot găsi soluțiile potrivite pentru stilul și bugetul propriei nunți.

În plus, expozanții vor pregăti oferte, reduceri, bonusuri și pachete speciale disponibile pe perioada târgului, oferind viitorilor miri oportunitatea de a lua decizii importante pentru nuntă în condiții avantajoase.

Bilete de la 5 lei și cadou garantat de 599 lei

Pentru Ediția a II-a, Elite Bride Fest pregătește și o campanie specială pentru vizitatori: bilete de la 5 lei și cadou garantat în valoare de 599 lei.

Cuplurile care achiziționează un bilet valid, participă la Elite Bride Fest și vizitează zona promoțională dedicată din cadrul târgului primesc un cadou garantat în valoare de 599 lei, indiferent de tipul biletului achiziționat.

Prețurile biletelor sunt:

  • Vineri – bilet 5 lei → cadou în valoare de 599 lei
  • Sâmbătă – bilet 20 lei → cadou în valoare de 599 lei
  • Duminică – bilet 15 lei → cadou în valoare de 599 lei
  • Abonament 3 zile – 30 lei → cadou în valoare de 599 lei

Astfel, chiar și cu un bilet de numai 5 lei, cuplurile participante primesc cadoul garantat în valoare de 599 lei. Cadoul nu poate fi preschimbat în bani.

Programul Elite Bride Fest – Ediția a II-a

  • Vineri, 20 noiembrie 2026: 12:00–19:00 (ultima intrare: 18:30)
  • Sâmbătă, 21 noiembrie 2026: 10:00–19:00 (ultima intrare: 18:30)
  • Duminică, 22 noiembrie 2026: 10:00–18:30 (ultima intrare: 18:00)

Evenimentul se desfășoară într-un spațiu expozițional de peste 1.000 mp, cu numeroase locuri de parcare în imediata apropiere a intrării și acces facil atât pentru vizitatori, cât și pentru expozanți.

Bilete și informații

Biletele pentru Elite Bride Fest – Ediția a II-a sunt disponibile online prin:

Mai multe informații despre eveniment, expozanți, program și bilete sunt disponibile pe site-ul oficial: www.elitebridefest.ro

Contact organizator: 0773 931 594
Partener media: Zile și Nopți
DJ oficial Elite Bride Fest: Fish Music Events

Eveniment Facebook: facebook.com/share/18WEs5R4qN
Facebook: facebook.com/elitebridefest
Instagram: instagram.com/elitebridefest
TikTok: tiktok.com/@elitebridefest

Citeste in continuare

Parteneri

Ultimile stiri locale

Uncategorized17 ore inainte

Acer prezintă primul său monitor de gaming FHD cu rată de refresh de 1.000 Hz, Predator XB253Q U1

Modelul este lansat alături de o nouă gamă de ecrane pentru gameri și creatori, cu tehnologie QD-OLED Penta Tandem™, rezoluție...

Uncategorized18 ore inainte

Provident lansează ProviCard, primul card de credit din portofoliul companiei în România

București, 3 septembrie 2026 – La 20 de ani de la intrarea pe piața din România, Provident face un nou pas...

22 de ore inainte

Sound of Fantasy, în Parcul Rozelor din Timișoara. Intrare liberă la concertele cu 300 de artiști

„Sound of Fantasy” are loc în 4 și 5 septembrie, de la ora 21:00, în Parcul Rozelor din Timișoara. Intrarea...

Uncategorized23 de ore inainte

Elite Bride Fest – Ediția a II-a, între 20 și 22 noiembrie 2026, la Sala Romsilva din București

Trei zile dedicate viitorilor miri, bilete de la numai 5 lei, oferte speciale de târg și un cadou garantat în...

Renovarea unui apartament vechi: ordinea corectă a lucrărilor și unde se pierd banii Renovarea unui apartament vechi: ordinea corectă a lucrărilor și unde se pierd banii
Uncategorizedo zi inainte

Renovarea unui apartament vechi: ordinea corectă a lucrărilor și unde se pierd banii

Un apartament construit între 1965 și 1985 ascunde, aproape fără excepție, trei probleme care nu se văd în anunțul imobiliar:...

Meniul săptămânal care chiar funcționează: inventar, cumpărături și două ore de pregătire Meniul săptămânal care chiar funcționează: inventar, cumpărături și două ore de pregătire
Uncategorized2 zile inainte

Meniul săptămânal care chiar funcționează: inventar, cumpărături și două ore de pregătire

Inventarul din frigider este punctul zero, nu lista de cumpărături Majoritatea planurilor de masă eșuează pentru că încep invers: cineva...

Uncategorized2 zile inainte

CBC crește gradul de digitalizare al campusului: actualizarea CBC App facilitează integrarea experienței angajaților în deciziile de administrare

Cluj-Napoca, 3 septembrie 2026 – Cluj Business Campus (CBC), proiect de real estate urban și workplace experience din Cluj-Napoca, dezvoltă o...

Afaceri2 zile inainte

Sezonul murăturilor scoate la iveală problemele din grădină: de ce solarul se pregătește din toamnă

Septembrie este luna în care, în multe gospodării din România, roșiile, castraveții, ardeii și gogonelele ajung din grădină în cămară....

Uncategorized2 zile inainte

Dyson lansează CameraJet™: singura periuță de dinți cu cameră și jet, pentru curățarea spațiilor dintre dinți și îndepărtarea plăcii bacteriene

Dotată cu cameră, care identifică spațiile dintre dinți, curăță cu jet de apă, folosește tehnologia de curățare interdentară cu lichid,...

2 zile inainte

Canale online și Decizia CNA nr. 116/2026: criteriile pentru obligația de notificare

Un canal poate avea obligația de notificare numai dacă îndeplinește cumulativ criteriile și condițiile stabilite prin Decizia CNA nr. 116/2026....

Uncategorized2 zile inainte

Acer își extinde portofoliul de laptopuri subțiri și ușoare cu Swift Blade 14, un model de doar 799 g

Noul model este lansat alături de laptopul Acer Swift Air 16 de 16 inchi. Ambele sunt echipate cu procesoare Intel...

3 zile inainte

Uniunea Societăților de Expediții din România solicită intervenția urgentă a autorităților române și europene pentru evitarea blocării frontierelor UE – Balcanii de Vest din 14 septembrie 2026

Uniunea Societăților de Expediții din România (USER) solicită autorităților române și instituțiilor europene să se implice de urgență în identificarea...

Turism3 zile inainte

FPIOR: HoReCa a pierdut 25.000 de angajați în doi ani. Federația propune Guvernului 10 măsuri pentru perioada 2026-2029

Federația Patronatelor din Industria Ospitalității din România (FPIOR) susține că industria HoReCa are cu aproximativ 25.000 de angajați mai puțin...

Ce verifici la un apartament vechi înainte să semnezi antecontractul Ce verifici la un apartament vechi înainte să semnezi antecontractul
Uncategorized3 zile inainte

Ce verifici la un apartament vechi înainte să semnezi antecontractul

Structura clădirii spune mai mult decât fotografiile din anunț Anul construcției este prima informație pe care merită să o ceri,...

4 zile inainte

O nouă serie de cursuri pentru obținerea Diplomei FIATA în Expediții de Mărfuri începe pe 21 septembrie 2026

Într-un domeniu în care activitatea unui expeditor presupune astăzi mult mai mult decât organizarea unui transport din punctul A în...

SRL în România de la distanță: cum asistă ADISAF fondatorii nerezidenți prin secțiunea sa în limba engleză SRL în România de la distanță: cum asistă ADISAF fondatorii nerezidenți prin secțiunea sa în limba engleză
Afaceri4 zile inainte

SRL în România de la distanță: cum asistă ADISAF fondatorii nerezidenți prin secțiunea sa în limba engleză

Pentru un antreprenor stabilit în altă țară, deschiderea unei firme în România se împiedică rareori de chestiuni de fond. Formele...

Știrile Săptămânii